Радехівська міська територіальна громада

Львівська область, Червоноградський район

12.02.2024 11:48

РАДЕХІВСЬКА ДПІ ІНФОРМУЄ : Обов’язок щодо подання податкової декларації або звільнення від подання (спадщина)

65c9e97968edc__декларування.png

Радехівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області інформує щодо подання податкової декларації при отримані спадщини, зокрема:

 Приклад 1 (спадщина, за якою не сплачено податок на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військовий збір) 

Платник податку отримав 25.03.2023 свідоцтво про на право спадщину на нерухоме майно від спадкодавця – рідної тітки. Податок та військовий збір при нотаріальному оформленні спадщини не сплачувався. Чи необхідно подавати декларацію? 

Відповідь: Відповідно до п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню. 

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1. п. 168.2 ст. 168 Кодексу). 

Отже, в даному випадку платник податку повинен подати податкову декларацію за наслідками 2023 року. 

Довідково. Відповідно до п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. 

Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки 

Приклад  2  (спадщина, що отримана від члена сім’ї першого та другого ступеня споріднення ) 

У 2023 році платник податку отримав у спадщину рухоме майно від спадкодавця – батька. Чи необхідно подавати декларацію? 

Відповідь: Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, у разі отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 цього Кодексу. 

Об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення спадкодавця, підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу). 

Отже, в даному випадку платник податку звільнений від подання  декларації за наслідками 2023 року за умови відсутності інших доходів, які передбачають виникнення обов’язку щодо її подання.